Tajemnica spójnej aranżacji tkwi w umiejętności i kreatywności, które trzeba mieć podczas tworzenia kombinacji kolorów. To nie jest takie proste, aby stworzyć plan kolorów dla pokoju, zwłaszcza jeśli chcecie spersonalizować wystrój i nadać mu oryginalny charakter, reprezentujący was.
Z jednej strony trzeba mieć na uwadze wymiary pomieszczenia – na przykład mała przestrzeń potrzebuje jasnej bieli i neutralnych kolorów – z drugiej jednak strony chcemy trzymać się z dala od monotonii i dodać kilka akcentów kolorystycznych.
Co tworzy spójną kolorystykę i jak stworzyć kombinacje kolorów? Dowiecie się tego w następujących akapitach.
Odpowiednie proporcje dla udanej kombinacji kolorów
Nawet jeśli projektowanie wnętrz opiera się bardziej na kreatywności i estetyce, nie oznacza to, że nie można się wspomagać pewnymi ściśle określonymi wzorcami przy urządzaniu mieszkania. Jednym z takich wzorców pokazuje nam, w jakich proporcjach powinniśmy mieszać kolory w pomieszczeniu: 60/30/10.
Co oznacza 60/30/10?
- Kolor dominujący w kombinacji powinien mieć proporcje około 60% w pomieszczeniu.
- Główny kolor akcentujący powinien mieć proporcje około 30% w pomieszczeniu.
- Drugorzędny kolor akcentujący powinien mieć proporcje około 10% w pomieszczeniu.
Jeśli boicie się eksperymentować podczas tworzenia kombinacji, użyjcie wspomnianego wzorca, by otrzymać schemat kolorów, który będzie się ładnie prezentować. Jednak zanim to zrobicie, musimy powiedzieć wam jeszcze kilka rzeczy o kolorach dominujących i akcentujących.
Kolor dominujący
Każdy schemat kolorów zaczyna się od koloru dominującego – bazy, w zależności od której inne kolory są dobierane. Pokrywa on większą część powierzchni pomieszczenia (zazwyczaj ściany) i z tego powodu powinien być dobrany zgodnie z waszymi preferencjami.
Jeśli jednak lubicie czerwień, warto wybrać mniej nasycony odcień, może nawet bladoróżowy. Zazwyczaj mdłe kolory są doskonałe jako dominujące, ponieważ nie przytłaczają wizualnie pomieszczenia i działają jako tło dla kolorów akcentujących.
Jeśli wolicie „spokojniejszy” wystrój, to możecie użyć klasycznej bieli jako dominującego koloru, aby nadać pomieszczeniu jasny i przestronny klimat lub nawet ciemny odcień szarości, dla bardziej intymnej atmosfery.
Kolory akcentujące
Kolory akcentujące to te, które dodają atrakcyjności pokojowi. Zazwyczaj są one wybierane w oparciu o kolor dominujący, ponieważ muszą ładnie kontrastować z nim. Możecie użyć jednego lub dwóch kolorów akcentujących; więcej niż dwa spowoduje zamieszanie.
Jak je dobrać? W zależności od ich pozycji na kole kolorów zgodnie z kolorem dominującym. Istnieją cztery wersje kombinacji kolorów, które są bardzo łatwe do zidentyfikowania:
Kombinacje kolorów uzupełniających
Składają się one z dwóch kolorów znajdujących się na przeciwległych pozycjach na kole barw (niebieski-pomarańczowy, czerwony-zielony, fioletowy-żółty). Kontrast jest silny w tej kombinacji, więc możecie zastąpić główny kolor akcentu neutralnym, dla równowagi. Przykładowo, kombinacja kolorów uzupełniających, która jest odpowiednia dla sypialni, może być utworzona zaczynając od jasnoniebieskiego koloru dominującego (zastosowanego na 60% powierzchni pokoju). Wtedy zastępujecie główny kolor akcentujący neutralnym, jak beżowy, po czym dodajecie kolor uzupełniający dla niebieskiego, czyli pomarańczowy, jako jedyny kolor akcentujący, na poduszkach dekoracyjnych, ozdobach lub pościeli.
Kombinacje kolorów podzielonych
Ta opcja jest podobna do standardowych kombinacji kolorów uzupełniających, ale zamiast koloru, który jest przeciwstawny do dominującego, należy wybrać te, które sąsiadują z nim. Zasadniczo, kolory muszą tworzyć trójkąt równoramienny na kole barw. W ten sposób nie będziecie musieli wstawiać kolorów neutralnych, aby złagodzić atmosferę i będziecie mogli nacieszyć się kontrastem, który jest prawie tak silny, jak ten pomiędzy dwoma kolorami uzupełniającymi.
W wyżej wymienionym przykładzie, zaczynając od tego samego niebieskiego koloru dominującego, zamiast pomarańczowego można wybrać jako kolory akcentujące te, które są z nim sąsiadujące, czyli żółto-pomarańczowy i czerwono-pomarańczowy.
Kombinacje kolorów analogowych
Kolory analogowe to trzy kolory, które znajdują się obok siebie na kole barw (zielonkawo-żółty – żółty – żółtawo-pomarańczowy lub czerwono-fioletowy). Ze względu na to, że dwa z tych kolorów są zazwyczaj główne, a trzeci jest kombinacją tych dwóch, można bardzo łatwo uzyskać spójny efekt w pokoju.
Ale nie zapomnijcie przestrzegać zasady 60/30/10 i upewnić się, że najbardziej żywy kolor akcentu jest obecny w najmniejszej proporcji, dla wizualnej równowagi, a kolor dominujący jest mniej nasycony.
Triadyczne kombinacje kolorów
Triadyczne kolory tworzą trójkąt równoboczny na kole barw, z równymi odległościami między nimi. Przykładowo, kolory główne (czerwony, niebieski, żółty) są triadyczne, jak również te drugorzędne (pomarańczowy, fioletowy, zielony). Kontrast między nimi jest mocny, dlatego kolorystyka triadyczna nadaje się głównie do pokoju dziecięcego. Jeśli chcecie użyć takiej kombinacji kolorystycznej w salonie, dodajcie odcienie neutralne, aby złagodzić efekt.
Przykładowo, jeśli pomalujecie ściany na biało i wybierzecie beżową sofę, możecie użyć triadycznych kolorów: pomarańczowy – fioletowy – zielony, jak poniżej:
- Blada zieleń jako kolor dominujący na zasłonach i firankach, dywanie i różnych tkaninach.
- Jasny fiolet jako główny kolor akcentujący na fotelach i kilku dekoracjach.
- Pomarańczowy jako drugorzędny kolor akcentujący na poduszkach dekoracyjnych i na obrazie.
Tworzenie kombinacji kolorów akcentujących i dominujących zgodnie z zasadą 60/30/10 nie jest obowiązkowe. Możecie zmodyfikować proporcje według własnego uznania, ale dobrze jest mieć jakiś punkt wyjściowy w każdym projekcie aranżacyjnym. Zanim podejmiecie decyzję, pobawcie się odcieniami i sprawdźcie, jak wyglądają obok innych kombinacji kolorystycznych. Ostatecznym celem jest, aby czuć się jak najlepiej we własnym domu, więc możecie wykorzystać wyżej wymienione porady jako inspirację, opierając się też na własnych estetycznych instynktach podczas dokonywania finalnych decyzji.